Naše babičky dobře věděly, co pěstovat na zahrádce, aby rodina byla zdravá. My tyto rostlinky známe jako koření, nebo plevel, ale ve skutečnosti nám na zahrádce, nebo v truhlíku za oknem vyrostlabylinka.
natrhané pampelišky

Začneme Heřmánkem pravým.

Jedná se o jednoletou skromnou rostlinku, s příjemnou vůní. Byla to nejoblíbenější léčivka našich babiček. Kvete od května až do konce léta. Suší se v tenkých vrstvách ve stínu na dobře větraném místě. Uchováváme v tmavé uzavřené nádobě v suchu.
Čaj:  1 -2 lžičky sušeného květu,  ¼ l vody. Spaříme vařící vodou, překryjeme a po 10 minutách přecedíme.

 Užíváme při žaludečních a střevních potížích a pijeme neslazený. Na spaní a uklidnění můžeme osladit medem a přidat plátek citrónu, nebo šťávy.
levandulové květiny
Koupel: Odměřujeme lžící a vlijeme do vany. Při bolestech podbřišku jsou dobré sedací koupele s přidáním řebříčku.
Nálev na inhalace: 2 lžíce heřmánku, 1 lžíce šalvěje, 2 lžíce kuchyňské soli, 2 l vody. Byliny se solí povaříme asi 10 min ve vodě, posadíme se, nakloníme nad nádobu, přehodíme přes sebe deku a vdechujeme horkou páru. Inhalujeme asi 20 minut. Pozor na opaření!

Inhalace pomáhá při nachlazení, kašli, zánětech dutin a zastydlé rýmě.
Řebříček obecný: Nenáročná vytrvalá rostlina, lidově nazývaná žebříček. Kvete od června do října plochými bílými laty.
Čaj: 1-2 lžičky čerstvé nebo 1 lžička sušené natě, ¼ l vody. Čerstvou nať nasekáme, sušenou rozdrobíme.  Zalijeme vařící vodou, 5-10 min louhujeme pod pokličkou.

Užívá se při ženských obtížích, tlumí bolest a silné krvácení při menstruaci. Pije se max. 2 šálky denně a je vhodný při premenstruačních obtížích i v období klimakteria.
Koupel: 1 šálek čerstvé nebo ½ šálku sušené natě, 2 l vody. Čerstvou nať nasekáme, přelijeme 2 litry vody a necháme do druhého dne odstát. Pak přivedeme k varu a přikryté necháme louhovat 15 minut. Poté nalijeme do vany, kde by voda měla sahat po boky. Jestli vám vadí květy na hladině, můžete odvar přelít přes cedník.

Pomáhá při zánětech vaječníků a výtoku. Odvar je vhodný i na koupele rozpraskaných rukou, regeneruje a čistí pokožku.
kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá: Vytrvalá rostlin se svěže zelenými listy a je pokryta žahavými chloupky. Kvete od června do září. Často je považována za plevel.

Je oblíbená, protože se používá jako močopudný, protirevmatický a protizánětlivý prostředek. Snižuje hladinu krevního cukru. Pomáhá při chudokrevnosti.
Čaj: 1 lžíce listu kopřivy na čaj, nebo 2 lžíce na splachování vlasů, ¼ l vody. Vhodíme do vařící vody, 3 minuty povaříme pod pokličkou, necháme zakryté 20 minut a přecedíme. Pije se 3x denně.

Pročišťuje organismus, posiluje cévní systém a pomáhá při revmatických bolestech.  Pro posílení a růst vlasů se silnějších odvarem vlasy splachují po umytí.
Kopřivová šťáva: 2 šálky mladých kopřiv, 100ml vody

Propláchneme, rozmixujeme ve studené vodě a přefiltrujeme. Užívá se 3 týdny 2 lžíce denně. Pročistí krev, zbavuje stresu. Při hemoroidech se užívá 1 lžíce denně.

Není nad vlastnoručně natrhané a usušené.

 

Na každou nemoc vyrostla bylinka
5 (100%)1